Arama:
Dil Seçimi:
Yüzeydeki renk farklılığının nedenleri

Farklı malzemelerin gerek fiziksel gerekse de kimyasal yapılarının farklılığından dolayı içlerine giren ısıyı dışarı taşıma süreleri ve şekilleri birbirinden farklıdır. Bundan dolayı üzeri kaplanış malzemenin üzerinde soğuyan galvanizin renginde bazı farklılıklar olabilir. Homojen bir biçimde tamamlanmış olan bir galvaniz kaplama ile bu şekilde olan bir galvaniz kaplama arasındaki tek fark görünümdür. Bu renk farklılıkları galvaniz kaplamayı değerlendirilmede kullanılamaz çünkü kaplamanın iyi ya da kötü olmasıyla uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Eğer bu şekil bir karşılaştırma yaparsak yanılırız.

Galvaniz kaplama uygulanmış malzemelerin depolanması

Beyaz pas olarak adlandırılan çinko bileşik türevleri yan yana istiflenmiş aralarından hava sızmayan ya da nemli ortamlarda bırakılmış olan kaplamalarda görülür. Bu oluşan beyaz paslar galvanizin kalitesinin iyi olmadığını göstermez çünkü beyaz pasın oluşması ortam şartları ve depolama şeklindendir. Galvanizleme işleminden geçirilmiş malzemeler eğer açık ortamlarda depolanacak ise kaplanan parçalar arasında nem ve hava birikme riski vardır. Daha yeni galvaniz işleminden geçirilmiş ve çinko kaplanmış bir çelikte bile nem ve rutubetten dolayı paslanma riski vardır.

Ayrıca bu işlem uygulanmış olan malzemelerin yerden alacakları rutubetten de korunmaları gerekmektedir. Bunun için tahta takozlar kullanılarak malzemelerin yerle teması kesilebilir. Bunun yanında aralarında hava geçişini sağlayacak şekilde takozlar yerleştirerek de beyaz pas oluşumunun önüne geçilebilir. Üzerlerinde beyaz pas yani diğer adıyla ıslak pas oluşan galvanizlenmiş malzemeler üzerlerindeki pas silinerek giderilip eski görünümlerine kavuşturulabilirler. Yağmur yağdığı zaman oluşan su birikintileri de bu tür malzemeler için tehlikelidir bu su birikintilerini engellemek için sıcak daldırma işlemi uygulanmış çelikler eğimli dizilebilir. Tahta takozlar çinko yüzeylerin arasında çatlakların oluşmaması için tabakalar arasına yerleştirilebilirler.

Etiketler: ,


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama