Arama:
Dil Seçimi:
Sıcak daldırma galvaniz işlemi nasıl yapılır?

Tasarımı ve yapımı tamamlanmış olan malzemeler aşağıda sıraladığımız gibi sıcak daldırma işlemlerinden tek tek geçerek galvaniz işlemi tamamlanır.

Malzeme kabulü:

Kaplanmak üzere gelen malzemelerin kaplanabilirlikleri bu operasyona uygun olup olmadıkları kontrol edilir. (boy,ebat..)

Uygunsuzluklar mühendislerle görüşülüp sorunların giderilmesi için çözümler aranır.(kaplama maddesi akışını sağlamak üzere maddenin üzerinde delik açılması vs.)

Yağ alma:

Galvaniz işleminin devam etmesi için malzemenin yağdan arındırılması gerekmektedir.işlem şu şekilde yapılır ürünler önce alkali banyoya daldırılır ve üzerlerindeki yağ veya kimyasal maddelerden arındırılır.Havuzda malzemeyi tutma süresi üzerindeki kimyasal maddenin yoğunluğuna bağlıdır çünkü maddenin iyice arındırılması lazımdır.

Asitte temizleme:

Ürünler yağ alma işleminden sonra %18 oranında konsantrasyona sahip HCL banyolarına daldırılarak malzeme üzerinde kalıplaşmış pas giderilinceye kadar asit havuzunda bekletilir. Ürünün yüzeyinde pas olmasa bile bu işlem uygulanmalıdır çünkü malzemenin yüzeyinin galvaniz için aktifleşmesini bu asit havuzu sağlar.

 Durulama:

Asit havuzunda aktifleştirilen ve üzerindeki pastan arındırılan ürünler su dolu havuzlara daldırılarak durulanırlar.

Flaks kaplama:

Durulama havuzuna daldırıldıktan sonra durulanarak temizlenen levhalar ergimiş çinkonun ürünün yüzeyine yapışması için 50-70 C0 sıcaklıkta %30 NH4CL-ZN Cl2’den oluşan flaks havuzuna daldırılarak bir sonraki işleme geçilir.

Galvanizleme:

Yüzeyi temizlenmiş ve flaks kaplama yapılmış ürünler 445-465 C0 ergimiş çinko havuzuna daldırıp bekletilerek yüzeyleri çinko ile kaplanır.Galvaniz işleminden sonra galvaniz ocağından çıkartılan ve deforme olabilme ihtimali olan ürünler havalandırma işlemi ile soğutulurken diğer ürünler ise su havuzunda soğutulur.

Bakım ve kontrol:

Galvanizleme işlemi bittikten sonra kaplama yapılan ürünlerin mutlaka bakımı ve kontrolü yapılmalıdır.Kaplana ürünlerin kaplama kalınlıkları dijital mikrometreler ile ölçülür.Eğer ürünlerde kaplama hataları var ise ürünler ya tamir edilir ya da kaplama işlemi en baştan yapılır ve son olarak üzerlerindeki çinko akıntıları temizlenir.


“Sıcak daldırma galvaniz işlemi nasıl yapılır?” için 1 Yorum

  1. Necmiye Karataş dedi ki:

    Sayın Yetkili,
    GES tesisleri için proje hazırlıyoruz. Çelikler için galvaniz imalatı için proforma gerekli, yardımlarınızı bekliyoruz. NDA Danışmanlık A.Ş.

Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama