Arama:
Dil Seçimi:
Pas ve Korozyona Karşı En iyi Çözüm; Galvaniz Kaplama

Malzemesi çelik olan yapılar ve eşyalarda meydana gelen  korozyon veya çürüme, büyük bir masrafa neden olur. Korozyona uğrayan çelik malzemenin yerine yenisinin alınması gerekebilir. Özellikle büyük binaların iskeletini oluşturan çelik direkler, korozyon ve paslanmaya karşı iyi bir şekilde korunması gerekmektedir. Aksi takdirde çelik direklerde meydana gelecek çürüme veya paslanma çok büyük tehlikelere yol açabilir.

Çeliği, böylesine zarar veren pas ve korozyondan korumanın en iyi yöntemi çeliği galvaniz kaplama işleminden geçirmek olacaktır. Galvaniz kaplama işlemi uzun yıllardır demir ve çelik sanayisinde kullanılmaktadır. Galvaniz kaplama işlemi sıcak daldırma galvaniz kaplama ve elektro galvaniz kaplama yöntemleri olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi, çeliğin eritilmiş çinkoyla dolu tanklara batırılarak yüzeyinin çinkoyla kaplanmasıyla oluşur. Sıcak daldırma galvaniz kaplama işleminde, çeliğin üzerinde bulunan çinko tabakasının kalınlığı istenilen şekilde ayarlanabilir. Galvaniz kaplamada üç sınıf olarak ayrılmaktadır. Kalitesine göre sınıflandırılmaktadır. Galvaniz kaplama çeliğin ömrü yaklaşık olarak elli yıldır. Normal çeliğe göre ömrü iki kat daha uzundur.

Eğer çeliğin kullanılacağı alanlarda çeliğin neme veya suya maruz kalma olasılığı varsa, böyle durumlarda galvaniz kaplama çeliğin tercih edilmesi daha faydalı olacaktır. Çünkü çeliğin üzerinde bulunan çinko tabakası çeliği pastan ve korozyondan koruyacaktır. Günümüzde galvaniz kaplama çeliğin kullanım alanı oldukça yaygındır. En çok kullanıldığı alanlardan birkaçını sayacak olursak inşaat, gemi yapımı, otomotiv gibi alanları sayabiliriz. Daldırma galvaniz


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama