Arama:
Dil Seçimi:
Galvanizleme işlemi süresince daldırma için kullanılan havuzların özellikleri

Yağ alma havuzu

Farklı farklı işlemlerden geçen çelik saclar üzerinde farklı formatlarda yağ atıkları bulunabilir. Daldırma havuzlarında bu çeliği bu yağlardan arındırmak için yağ çözücü asit çözeltileri kullanılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan ilk asit yağı temizlerken ikinci asit bu işlemi hızlandırır ve yağ alma işlemi gerçekleşirken malzemeyi oksitlenme etkisinden korur.

Asit havuzu

İlk havuzda malzemenin yüzeyinden tam anlamıyla temizlenemeyen yağ ve kirlerin tamamen çıkması için kullanılır.

Saf su havuzu

Arındırma işlemleri için kullanılan asitler malzemeye zara verir ve malzemelerin aşınmasına neden olur bu durum olmasın diye hemen saf su havuzuna daldırılırlar.

Fluxlama havuzu

Flux çinko alüminyum klorür, sodyum alüminyum florür veya çinko amonyum klorür çözeltisine verilen addır. Bu çözelti kaplama işlemi içinde uygulanarak uygulanan malzemenin yüzeyini temizlemeye ayrıca yapılacak olan galvanizleme işlemindeki çinkonun uygulanacak olan çeliğin yüzeyine iyice yapışmasına yardımcı olur.

Unigalva: Unigalva kalın kaplamayı kontrol altında tutan flux çözeltisine ilave edilen bir inhibitördür. Bu inhibitör üzerinde kaplama işlemi yapılan malzemeye flux ile birlikte tutunur.

Bu maddenin tepkimeye katılması ile birlikte;

  • Kaplamanın kalınlığı kontrol altında tutulur
  • Galvanizlenmiş metalin yüzeyi daha estetik bir görünüm kazanır
  • Bu tepkimeler sonucunda ortaya çıkan kül ve dros oluşum miktarı azalır

Çinko havuzu

Bu havuzun içerisinde ZN,Pb,Fe ve Al benzeri elementler bulunur ve bu malzemeler 445-455C0 arasındaki sıcaklık değerinde tutulur, yapılacak kaplamanın  kalınlığına göre malzemenin havuzda tutulma süresi değişiklik gösterir.

Pasivasyon

Çinko havuzunda işlem gören malzemeler bu havuzdan çıkarıldıktan hemen sonra pasivasyon havuzuna iletilir.BU havuz malzemeyi soğutarak kolayca taşınmasını amaçlar.Bunun yanı sıra reaksiyonu pasif hale getirir ve beyaz pas oluşumunu azaltır.

Etiketler: , ,


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama