Arama:
Dil Seçimi:
GALVANİZİ KİM İCAT ETTİ

İtalyan profesör galvanizi bulmuştur.Luigi Galvani; 1775 yılında yaptığı bir deneyden etkilenerek galvaniz ile ilgili bir çok araştırma ve deneyler yapmış ve bunların  sonucu “galvanizin”bir çok araştırma ve deneyler sonucu icat edilmesine vesile olmuştur.

1778-1829 yılında Huphry  Davy,metallerin bazı reaksiyonları sonucu, bir metalle,bir metalin kaplana bileceğine kanaat getirmiştir.

Zamanla bu yolda araştırma ve deney yapan kimyacı profesörler galvanizi bu günlere getirmişlerdir.

Bu araştırmaların ilk yıllarında, Alesandro Volta,1745 ve 1827 yılında Luigi Galvani’nin fikirlerinden esinlendi.Bu esinlenme ile çalışmalara başladı.Farklı metal ürünlerin birleşytiğinde elektriksel işlev olacağını düşünerek çalışmalar yaptı ve bir kaç metalin bir araya getirilmesi ile bakır ve çinko elementinden (pili)meydana getirdi.İki metalin birlikteliğinden ilk pil meydana geldi.”Volta pil” ,1779 üretime başlayarak ,Kraliyet endüstrisi tarafından onaylandı.

Bu çalışmalar sonrasında galvaniz korozyona karşı korumak için kullanıldı.ABD, o yıllarda bir çok çeliğe,çelik yapıya  galvaniz yöntemi ile can verdi.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama