Arama:
Dil Seçimi:
Galvanizde Son işlemler

Nem lekesini geciktirici inhibitörler: Kaplanan malzemelerin depolama veya nakliye esnasında eğer ortam nemli ise çinko kaplı yüzeyler, beyaz pas lekesi olarak adlandırılan beyaz lekelerle kaplanabilirler. Yeni kaplanmış malzemelerde özellikle birbirine yakın bir şekilde bırakılmış levhaların köşelerindeki çatlaklarda ;  eğer bu yüzeyler birbirine çarpıyor veya herhangi bir şekilde temas ediyorsa nem veya üzerindeki suyun hızlı bir şekilde kurumasını engelleyici etki yapıyorsa bu lekelenmelere neden olabilir.

Çinko kaplamaların açık havada bırakılmamasına dikkat edilmelidir çünkü bu kaplamalar havayla temas ettiğinde çinko oksit ve çinko hidroksit meydana gelebilir ve ürünün paslanmasına nede olur. Havada karışım halinde bulunan karbondioksit bu kaplanmış bileşikleri çinko karbonat formuna dönüştürür. Bu nedenle çinko kaplamaların olabildiğince hava ile teması engellenmelidir ki çatlaklar oksitlenmesin.

Çinko kaplamalı yüzeylerde oluşan çinko oksit ve çinko hidroksit tabakası gözenekli olup  çinko kaplama yüzeyine çok sıkı bir şekilde bağlanmıştır. Dolayısı ile suyun içindeki oksijene karşı bir kalkan görevi göremez çinko kaplama. Depolama esnasında eğer nemlenme olmuş ve korozyon başlamışsa tabaklar kurumanın çok hızlı olacağı bir biçimde yerleştirilmelidir böylelikle korozyon tabakasından korunulur. Beyaz lekeler yavaş yavaş eski görünümüne geri döner.

Bu beyaz lekelerden korunmanın en iyi yolu taşıma veya depolama sırasında yağmurdan veya nem oluşturabilecek etkenlere karşı galvanizlenmiş metalleri korumaktır. Malzemeleri içerde depolama imkanı yoksa suyun üzerinden kayarak kuruyabileceği bir biçimde istiflenmelidir. Ayrıca kromatlama tekniği ile nemin oluşturduğu beyaz lekelere karşı geçicide olsa bir koruma sağlanır. Galvanizlemeden sonra parçaları boyama ise çok etkili bir koruma sağlar.Orta kalınlıkta  veya kalınca oluşan nem lekeleri giderilmelidir eğer giderilmezse bu oluşumların olduğu bölgede koruyucu çinko filmleri oluşmaz.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama