Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Nedir

Sıcak daldırma galvaniz işleminin faydaları şunlardır

  • Çinko elementi yapı bakımından demir elementi ile karşılaştırıldığında korozyona uğrama hızı çok yavaştır
  • Kaplanıldığı maddeye elektrolitik anlamda da koruma sağlar
  • Çinko kaplama altındaki demir-çinko alaşımına dayanıklılık sağlayarak dış etkenlere karşı korur
  • Arazi ve hafif koşullarda ortalama olarak 15-20 yıl bakım gerektirmez istenildiği takdirde üzeri rahatlıkla boyanarak tam koruma sağlanabilir~

Galvaniz işlemi ile yapılan çinko kaplamalar endüstriyel kirleticilerin konsantrasyonunun az olduğu bölgelerde çok uzun süre dayanıklılıklarını korurlar. Bu çeşit kaplamalar denizcilik sektöründe çok tatmin edici sonuçlar vermiş bu sektörün gelişmesine büyük ölçüde yardımcı olmuştur.

Bazı durumlarda galvaniz işlemi ile yapılan kaplamanın üstünün boyanması gerekebilir bu nedenler koruyucu nedenler ya da sadece dekoratif amaçlı nedenlerde olabilir böyle bir durumda üstü boyayla kaplanacak tabakanın hazırlanması için en alttaki tabakanın yüzeyi  ile sıkıca bağlanmalıdır.Sıcak daldırma galvaniz işlemi uygulanan malzemelerin üzerine değişik şekillerde ve değişik tarzlarda dekor kaplamalar da yapılabilir.

Galvaniz işleminin tabakalı malzemelere etkisi

Metalurjik ön işlemlerden geçirilerek sıcak daldırma galvaniz işlemi uygulanan çeliğin gerilme kuvveti, esneme(sünme) kuvveti, çekmede kopma noktası ve ayrıca indirgenmesi hemen hemen hiç değişmez. Fakat kaplama işlemi kaplanacak maddenin üzerinde kaynak yerleri var ise bu noktalardaki gerilme kuvvetini %50-60 oranında azaltır. Isıl işlem veya soğuk çalışma uygulanarak elde edilen kuvvet değerleri galvanizlemenin sıcak etkisiyle genelde azalır. Çalışmadaki kullanılan miktar,yapılan ısıl işlem ve kullanılan metalin kimyasal yapısına bağlı olarak indirgenme derecesi değişir.Bununla birlikte sıkıştırma miktarında azalan bir grafik çizer fakat uygulamalarda kaplama işlemi üzerinde gerçekleştirilen çelik bu durumdan pek fazla etkilenmez.Ek olarak çeliğe şekil verilebilme özelliği de etkilenmez fakat yinede çeliği sert bir şekilde eğmeğe kalkarsak çeliğin maruz kaldığı basınç ve kuvvetten çinko kaplama çatlayabilir buna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

1)Uzun ömürlüdür

Bu işlem kaplandığı maddeleri korozyona karşı koruyarak ömrünü son derece uzatır. Normal şartlar ve koşullarda 40 yılı aşkın süre koruma yapabilirken deniz kenarı ve endüstriyel sahalarda 25 yılı aşkın bir süre koruma sağlar.

2)Güvenilirdir

Standartlarda da tespit edilen sıcak galvaniz korumanın güvenirliliği endüstriyel koşullarda ve DIN EN ISO 1461 tarafından tanımlanmış kanıtlanmıştır.

3)Dayanıklıdır

Bu işlemin kendine özgü bir çok farklı özelliği vardır.Bu işlem sonucunda demirin üzerinden fiziksel işlemlerle sökülemeyecek olan çinko sevkiyat ve kurlum sırasındaki çarpma, çizilme ve kırılmalara dayanıklıdır.

4)Ekonomiktir

Diğer çelik korkuma yöntemlerine göre galvaniz yöntemi hem uygulama açısından hem de geri dönüştürülebilirlik açısından çok daha ekonomiktir.

5)Bakım ve onarıma kolay kolay ihtiyaç duymaz

Bu işlem sonucunda kaplanmış cisimler hava koşullarına dayanıklı oldukları için pek fazla bakım gerektirmezler bu nedenle ulaşılması zor yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler.

 6)Boşluklu ve kenarlı tasarımlara uygundur

Diğer korozyondan koruma yöntemleri kenarlarda ve boşluklu yapılarda tam bir verim sağlamazken sıcak daldırma işleminde çinko her tarafa aynı miktarda dağıldığı için böyle bir sorun yoktur.

7)Katodik koruma

Sevkiyat veya kurulum sırasında malzeme üzerinde bir hasar meydana geldi mi burada katodik koruma devreye girer ve elektrokimyasal yollarla sıyrılan bölümü korozyona karşı korur.

8 )Rahatlıkla kontrol edilebilir

Çinko katmanı gözle görülebilir bir biçimde olduğu için uygulamanın düzgün yapılıp yapılmadığı rahatlıkla kontrol edilebilir.

9)Zamandan tasarruf sağlar

Bu işlem iklim koşullarından bağımsız bir şekilde ve istenilen oranda bir kerede daldırılarak yapıldığı için zaman kaybını önler. Ayrıca bu işlem uygulanan maddeler uygulama bittikten hemen sonra bile kullanılabilir.

 10)Güzel görünür

Çinko kaplamanın yarattığı mat gri renk ve estetik görünüm sayesinde mükemmel bir görsellik kazanır. İsterseniz üstüne boya yapabilirsiniz ve bu işlem korumayı 2 katına çıkarır.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama