Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama

Sıcak daldırma galvaniz kaplama, demir veya çeliğin eritilmiş çinkoyla dolu tanklara daldırılarak, yüzeyin çinkoyla kaplanması işlemine denilmektedir. Korozyona karşı koruma sağlayan diğer yöntemler karşısında, galvaniz kaplama işleminin artı yönü basit olmasıdır.

Galvaniz kaplama günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. İnşaat sektörü ilk sırada sayılabilir. Çelik konstrüksüyon yapıların iskeletlerinde kullanılan çelik direklerde galvaniz kaplama işleminden geçirilerek korozyon ve paslanmaya karşı daha dayanıklı bir hale getirilmektedir. Ayrıca evlerimizde balkon korkuluklarında,merdiven korkuluklarında ve çatı sistemlerinde galvaniz kaplama malzemenin ömrünü artırmaktadır.

Galvaniz kaplamanın kullanıldığı diğer önemli alanlardan biriside tersaneciliktir. Herkesin bildiği gibi demirin veya çeliğin suyla en fazla temas ettiği kullanım alanı gemi yapımıdır. Milyarlarca dolara malolan gemilerin nem ve korozyon yüzünden ömürlerinin kısalmasını engelleyen ve ömürlerini iki katına çıkaran galvaniz kaplama işlemidir. Galvaniz kaplama işlemi bilinmeseydi, gemilerin ömrü şu ankinden daha kısa olacaktı.

Yine dünyanın her yerinde en önemli sektörlerden biri olan sektör otomotiv sektörüdür. Bu önemli sektörde de galvaniz kaplamanın büyük bir faydası söz konusudur. Otomotiv sektörünün devamlılığı, araçlarda kullanılan malzemelerin çoğunluğun galvaniz kaplama yapılmasına bağlıdır. Galvaniz kaplama sonrasında yüzeyde bulunan çinko ile alttaki demir veya çelikle metalik bir bağ oluşur. Yaniz galvaniz kaplamanın boya gibi zamanla soyulması veya dökülmesi söz konusu değildir. Otuz- kırk milyar para vererek almış olduğunuz aracınızın, beş sene gibi kısa bir süre içerisinde paslanıp çürümesini daldırma galvaniz kaplama işlemi engellemektedir.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama