Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Paslanmaz Çelik


Çeliğin çinkoyla kaplanması işlemine, galvaniz kaplama denilmektedir. Çinkonun korozyona karşı doğal bir dayanıklılığı vardır. Bu sayede, çinkoyla kaplanan çelik korozyona karşı korunmuş olur. Çeliği, galvanizle kaplamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Yaklaşık yüz yıldır galvaniz kaplama çelik farklı uygulamalarda kullanılmaktadır.

Galvaniz kaplama çelik, 1800’lü yılların ortalarında dünya çapında yayılmaya başladığında genellikle duvar ve çatı süsleri ve dekoratif amaçlarla kullanılmak üzere üretilmekteydi. Yıllar geçtikçe galvaniz kaplama çeliğin kullanım alanları da artış gösterdi. Galvaniz kaplama çelik, levhalar halinde üretilmeye başladı. Ayrıca günümüzde galvaniz kaplama çivi, su olukları, basamak korkulukları ve daha bir çok malzeme bulabilmeniz mümkün. Galvaniz kaplama çeliğin inşaat, tarım, otomotiv ve gemi yapımı alanlarında kullanımı oldukça yaygındır.

Galvaniz kalama işlemi, çeliğin eritilmiş yüksek sıcaklıktaki çinkolarla dolu tanklara batırılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işleme ‘sıcak daldırma galvaniz kaplama’ denilmektedir. Çeliğin elektrolit solusyonla dolu olan tanklara batırılarak çinkoyla kaplanması işlemine ise ‘elektrolit-galvaniz kaplama’ denilmektedir. Elektrolit galvaniz kaplama işleminde, çinkonun kalınlığını ayarlamak daha kolaydır. Daldırma Galvaniz kaplama işlemi yapılırken, eğer istenirse çinkoya farklı renkler verilerekte galvaniz kaplama işlemi gerçekleştirilebilir.

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işleminden geçirilen çelik, normal çeliğe göre daha uzun ömürlüdür. Özellikle nemli ortamlarda veya çeliğin neme maruz kalma ihtimali olan ortamlarda, galvaniz kaplma çeliğin tercih edilmesi gerekmektedir. Galvaniz kaplamanın dayanıklılığı ise çinkonun kalınlığı ve kullanılan kaplama yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama