Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz kaplama nasıl yapılır

Sıcak daldırma ile galvanize kaplamalar malzemeleri öncelikle korozyon başta olmak üzere çeşitli zararlı dış etkenlerden korumak ve az da olsa bazı mekanik avantajların malzemeye getirilmesini sağlar. Malzeme ömrünün ve performansının artması tüketicilerin temel hedefini oluşturmakla beraber galvaniz yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerinin başında sıcak daldırma ile galvaniz kaplama yöntemi gelir. Sıcak daldırma yöntemi ile galvanizleme erimiş çinko içine batırılan çelik ve demir esaslı malzemelerin yüzeyinin çinko ve çinko esaslı bir yüzeyle kaplanması işlemidir.

Koruyucu tabaka iç içe geçmiş birkaç tabakadan meydana gelir. Temel metale yani kaplanan metale yakın olanlar demir çinko karışımından meydana gelmiştir. En dış yüzeyde ise tamamen çinko ya da çinko esaslı olan kaplama tabakası yer alır. Galvaniz kaplamayı oluşturan tabakaların bu karmaşık yapısı, kimyasal kompozisyonu, fiziksel ve mekanik özellikleri büyük ölçüde değiştirerek kimyasal aktivite, difüzyon ve sonradan soğuma gibi özelliklerini etkiler. Kaplama kompozisyonu, banyo sıcaklığı, daldırma süresi, soğutma veya sonradan ısıtmada yapılacak ufak değişiklikler, kaplamanın görünümü ve özelliklerinde önemli değişikliklere yol açar. Sıcak daldırma galvanize kaplamalar çelik imalat cinsi malzemelerin üzerine yapılır. Ülkemizde manüel ve yarı otomatik kaplamalar oldukça yaygındır. Ülkemizde dünya standartlarında sıcak daldırma galvaniz yapan Turan Metal yüksek bir müşteri memnuniyeti ile ulusal ve uluslar arası bir üne sahip önemli bir sanayi kuruluşudur.

Galvanize kaplamalar esasen demir ve çelik esas metal üzerine, korozyona karşı koruyucu bir tabaka elde etmek amacıyla yapılır. Sıcak daldırma galvanize kaplamanın pek çok  uygulama alanı vardır.Güç üretim tesisleri, petrokimya endüstrisi, Isı değiştirici ekipmanlar, soğutma bobinleri, elektrik dağıtım kuleleri, çeşitli yapı çelikleri, elektrik kablo boruları, kıvrımlı çelik borular ve dirsekler, soğutma kuleleri için takviye çelikleri, mimari amaçlı beton üstü kaplamaları,Klorüre maruz kalan köprü yüzeyleri,direk hattı donanımları ve demiryolu elektrik tesisatı,otoyol kenarlarındaki koruyucu bariyerler, yüksek aydınlatma tesisatları, işaret köprüsü yapıları,metal aksam ve aparatlar,liman kazıkları ve rayları,Izgara, merdiven ve güvenlik kafesleri gibi korozyon ihtimali olan her türlü uygun durumda galvaniz kaplamalar kullanılabilir.

Sıcak daldırma galvanizin bunun dışında da pek çok kullanım alanı mevcuttur. Turan Metal yüksek kaliteli sıcak galvaniz kaplama teknolojisi ile yerli ve yabancı pek çok sektöre hizmet etme tecrübesi ve becerisine sahiptir. Turan Metal’in kullandığı bu ileri teknoloji galvaniz kaplama kalitesi açısından mükemmel sonuçlar vermiştir. Korozyona dayanım amacıyla en çok kullanılan yöntem olan ve giderek yaygınlaşmakta olan sıcak galvanizle kaplama işlemine kaliteli ve adil fiyata ulaşmak için Turan Metal doğru adres. Sıcak galvaniz ile kaplamanın avantajlarından faydalanabilmek oldukça kolay. Korozyon gibi bir sorun kullanım ömrünü en çok kısaltan ve en çok zarar veren sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama