Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Metallerden Pas Nasıl Çıkartılır

Galvaniz kapalama, çeliğin paslanmaya karşı koruma altına alınması için çinkoyla kaplanması işlemidir. Çelik, sıvılaştırılmış çinkoyla dolu olan tanklara batırılarak çinkoyla kaplanır. Bu işleme sıcak daldırma galvaniz kaplama denilmektedir. Daldırma galvaniz kaplama işlemi sayesinde çeliğin ömrü daha fazla olur. Elde edilen ürün normal çeliğe göre çok daha dayanıklıdır. Galvaniz kapalama  çelik günümüzde bir çok alanda  kullanılmaktadır. Gemi yapımı, otomotiv ve inşaat sektörü galvaniz kaplama çeliğin en yoğun şekilde kullanıldığı alanlardır.

Zamanla galvaniz kaplama çeliğin üzerinde bulunan çinko tabaka aşınır veya solar. Eğer çeliğin yüzyinde bulunan galvaniz kaplama çeliği koruyamazsa çelik paslanmaya başlar. Pasın , çeliğe işleyip çeliği çürütmesini önlemek için, yüzeyin pastan arındırılması gerekmektedir. Pas temizlendikten sonra yüzeyin tekrar onarılması gerekmektedir. Galvaniz kaplama çeliğe standart boyalar çok iyi bir şekilde yapışmadığı için tam bir koruma sağlayamamaktadır. Bu yüzden o bölgenin bir koruyucuyla kaplanması gerekir.

Galvanizli Çatı Kaplama

İşe başlarken öncelikle güvenlik önlemi olarak iş eldivenlerinizi ve gözlüğünüzü takmalısınız. Daha sonra 4 inçlik silme taşını kullanınız. Silme işlemini tüm pası yok edip, parlak yüzeye ulaşıncaya kadar devam ettiriniz. Pas bulaşmış olan her noktayı güzelce sildikten sonra, yüzeyi bir bezle güzelce siliniz. Soğuk galvaniz kaplama kutusunun üzerinde yazan talimatları okuyunuz. Uygulama yapmadan önce kutuyu iyice sallayınız. Spreyi 15-20 santim uzaklıkta tutarak sıkınız. Spreyi sıkarken akıntı yapmamasına ve her bölgeye aynı oranda sıkmaya özen gösteriniz. Böylece sıcak daldırma galvaniz kaplama çeliği pastan arındırarak tekrar koruma altına almış olursunuz.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama