Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama İşlemi

Pas metallerin renginin değişmesine, metalin uzun süre pasa maruz kalması halinde ise şeklinde bir bozulmaya neden olur. Metalleri paslanmadan korumak için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Endüstriyel amaçlı işlemler için en çok kullanılan yöntemse sıcak daldırma galvaniz kaplamadır.

Galvaniz kaplama işlemi, demir ve çelik gibi paslanan metallerin, paslanmayan bir metal olan çinkoyla kaplanmasıdır. Çünkü çinko, demir ve çeliğe kıyasla daha tepkisel bir metaldir. Bir paslanma durumunda, önce çinko devreye girerek altta bulunan ana metalin paslanmasını bir süreliğine önler. Havayla temas durumunda, çinko oksijenle bir tepkimeye girerek çinko oksit oluşur. Karbodioksitle tepkime halinde ise, çinko karbonat oluşur.

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi, çeliğin yüzeyinin temizlenerek galvaniz kaplamaya hazır hale getirilmesi ile başlar. Daha sonra kaplama yapılacak parçalar, sıvı çinkoyla dolu olan tanklara batırılır. Sıvılaştırılmış çinkonun sıcaklığı 460 derecedir. Daha sonra çinko tankından çıkarılan parçaların üzrindeki fazla çinko bir süre bekletilerek süzdürülür. Süzdürme işleminden sonra, parçalara hava veya suyla soğutma işlemi uygulanır. Böylece sıvı çinko katılaştırılır.

Galvaniz kaplama yapılan çeliğin yüzeyi, çeliğin özelliğine göre farklılık gösterebilir. Renkler parlak gümüş  rengi veya mat yeşil olabilir. Uygulanan soğutma işlemide daldırma galvaniz kaplama yapılan çeliğin yüzeyinin renginde farklılık oluşmasına neden olabilir.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama