Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Çelik ve Çevre

Galvaniz kaplama çelik nasıl üretilmektedir? Galvaniz kaplama çelik levhaların ne gibi faydaları vardır? Galvaniz kapalma çelik levhalar çevreye zararlı mıdır?

Galvaniz kaplama çelik levhalar üretilirken, çeliğin korozyona karşı korunabilmesi için bir işlemden geçirilmektedir. Bu işlem çeliğin paslanma ihtimali olan yerde kullanımı için faydalıdır. İnce bir çinko tabakası ile çeliğin yüzeyi kaplanmaktadır. Çinkonun altta bulunan demir elementleri ile temasa geçmesi ile galvaniz kaplamayı meydana getiren kimyasal tepkime başlar.

Daldırma galvaniz kaplama yapılan çeliğin ömrü yaklaşık kırk yıldır. Kırk yıl sonrasında artık galvanizkaplama, çeliği korozyona karşı koruma görevini gerçekleştiremeyebilir. Soğuk ve zor hava şartlarının olduğu ortamlarda, galvaniz kaplama, çeliği elementlere karşı korur. Galvaniz kaplama çok kalın olmasa bile altta bulunan çeliği yinede iyi bir şekilde koruyabilir. Küçük çizik veya çentikler koruma kalkanı için büyük bir tehlike oluşturmazlar.

Galvaniz kaplama çelikle yapılabilecek bir çok iş vardır. Fakat sıcak daldırma galvaniz kaplama çeliğe kaynak yaparken dikkatli olmalıyız. Çünkü kayanak işlemi sırasında ortaya çıkan çinko dumanı, kişinin sağlığı üzerinde kalıcı olumsuz etkiler bırakabilir. Bu yüzden galvaniz kaplama çelikle kaynak işlemi yapıcaksanız eğer, önceden gerekli önlemleri almalısınız. Böylece sağlığınızı tehlikeye atmadan güvenli bir şekilde galvaniz kaplama çeliğe kaynak işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama