Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Çelik Nedir?

Galvaniz kaplama çelik, korozyondan korunması için kimyasal bir işlemden geçirilmektedir. Çelik çinko tabakalarla kaplanmaktadır, böylece pas korunmuş çeliğe zarar veremez. Birçok alanda galvaniz kaplama çelik önemli bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Gemi yapımı, otomotiv sektörü ve inşaat sektörü bunlar arasında en çok bilinenlerdir.

Çeliği, korozyondan korumanın temel kuralı onu başka bir metal olan çinkoyla kaplamaktır. Çelik eritilmiş çinkoya batırıldığında, oluşan kimyasal reaksiyon sonrasında çinko, çeliğin yüzeyini kaplar. Çinko, boya gibi sadece çeliğin yüzeyine yapışmakla kalmaz, daldırma galvaniz kaplama işlemi sonrasında çeliğin bir parçası olur.

Galvaniz Kaplama Çelik ve Çevre

Galvaniz kaplamanın gerçekleşmesi için çinko, çeliğin içinde bulunan demir molekülleriyle reaksiyona girer. En dış tabaka tamamen çinkodan meydana gelir. Alt tabakalara doğru indikçe demir ve çinko karışımının olduğunu görebilirsiniz. En içte bulunan merkez tabaka ise tamamen saf çelikten meydana gelmektedir. Bu tabakaların görevi içte bulunan saf çeliği tuzlu veya nem gibi unsurlardan, korozyona karşı korumaktır.

Galvaniz kaplamanın derecesi, çinkonun kalınlığından çok, çinkonun birim alana düşen ağırlığına göre değerlendirilir. Çünkü bu galvaniz kaplamanın ne kadar malzemeye uygulandığını göstermek için daha iyi bir ölçektir. Genellikle çelik kullanım amacına göre şekillendirilip, son halini aldıktan sonra sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi uygulanır. Bu sayede galvaniz kaplama çeliğe çok daha iyi bir koruma sağlayabilmektedir.


“Galvaniz Kaplama Çelik Nedir?” için 1 Yorum

 1. Pervin şişman dedi ki:

  Merhaba:

  bu konu hakkında size bir İki sorum olacak cevaplarsaniz
  1-bizim ulkemizde Benton arme bina yapiliyor.bunun Yaninda 2004 yilindan beri de galvaniiz celikten
  Ev yapimina baslanmistir.
  2-galvaniiz celikten yapilan bu evler hakkinda bilgi sahibi olmazsa istiyorum.
  3-bu evler dedikleri kadar tabii afetlere karsi dayaniklimidirlar.
  4-Ben bir insaat yapmak istiyorum neden Benton degil de celikten yapayim.
  Bu yorumlarima bakarak beni aydinlatmaniz mumkun mu?

  Iyi gunler diliyorum
  Pervin şişman

Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama