Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Çelik Nasıl Temizlenmeli

Galvaniz kaplama, demir veya çeliğin korozyona ve paslanmaya karşı koruma altına alınması için çinko ile kaplanması  işlemidir. Galvaniz kaplama; sıcak daldırma galvaniz kaplama, elektro galvaniz kaplama ve soğuk galvaniz kaplama olmak üzere üç şekilde yapılmaktadır. Sıcak daldırma galvaniz kaplama en yaygın olarak kullanılan galvaniz kaplama işlemidir.

Galvaniz kaplama demir ve çeliğin ömrünü uzatmak için kullanılabilecek en yaygın yöntemdir. Daldırma galvaniz kaplama işleminden geçmiş olan çelik ve demirin ömrü yaklaşık kırk ila elli yıl arasında değişmektedir. Galvaniz kaplama çelik bir çok sektörde önemli bir malzeme olarak kullanılmaktadır. İnşaat, otomotiv ve tersanecilik sektörleri en yaygın olarak kullanıldığı alanlardandır. Galvaniz kaplama çelik aynı zamanda ev içinde bulunan bazı eşyalarda da kullanılmaktadır.

Galvaniz kaplama çelik ve demiri paslanma ve korozyondan korumaktadır fakat zaman geçtikçe sıcak daldırma galvaniz kaplamanın rengi maruz kaldığı oksidasyon nedeniyle ağarabilir. Eğer galvaniz kaplama, renginin veya görünümünün önemli olduğu bir eşyada kullanılmış ise basit bir temizleme işlemi ile galvaniz kaplamaya eski görünümünü verebilirsiniz. Yalnız temizleme işlemi esnasında galvaniz kaplamaya zarar vermediğinizden emin olmalısınız.

Galvaniz kaplamayı temizlerken, bir kova sıcak suya bir kaç kaşık sıvı bulaşık deterjanı dökünüz. Galvaniz kaplamayı temizlerken, kaplamaya zarar vermemek için silerken çok fazla bastırmayınız. Hatta elinizde varsa daha yumuşak bir sıvı sabun kullanabilirsiniz. Sabunlu suyu temizlerken bir fırça kullanınız. Sabun artığı kalmayacak şekilde galvaniz kaplamayı iyice durulayınız. Galvaniz kaplamayı mikrofiber bir bezle siliniz. Mikrofiber bez sadece üzerinde kalan suyu silmekle kalmaz aynı zamanda galvaniz kaplama nemliyken üzerinde kalan oksidasyon artığını da temizler. Daha sonra galvaniz kaplamayı, başka bir kuru mikrofiber bezle ovalayınız ve artık galvaniz kaplama ilk günkü gibi parlamaya devam eder.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama