Arama:
Dil Seçimi:
Galvaniz Kaplama Çeliğe Kaynak Nasıl Yapılmalı?

Galvaniz kaplama çeliğe kayanak yapılması gerekiyorsa, normal kaynak işleminde olunduğundan daha dikkatli olunmalı. Öncelikli olarak gerekli iş kıyafetleri giyilmeli ve kaynak maskesi takılmalıdır. Eğer galvaniz kaplama çeliğe, yüzeyindeki galvaniz kaplmayı kaldırmadan kaynak yapmaya çalışırsanız kaynak sıçrayacak, kaynak yapan kişiye ve yakınında bulunan insanlara büyük bir zarar verecektir. Bu yüzden galvaniz kaplama çeliğe kaynak yapılacaksa, bu noktaya kesinlikle dikkat edilmeli.

Kaynak yapılacak alanı galvaniz kaplamadan nasıl arındırmalıyız. Bu iş için kullanılacak en iyi seçenekler silme taşı ve spiral makinası kullanmak olacaktır. Spiral ile daldırma galvaniz kaplamayı kazırken, spirali metale 15 derecelik bir açıyla, hafif bir baskı uygulayarak tutunuz. Kazıma işlemi yaparken kayanak yapılacak alandan biraz daha geniş bir alanı kazırsanız daha sağlıklı olur.

Kazıma işlemi tamamlandıktan sonra çeliği normal bir çelik gibi kaynatabilirsiniz. Normal bir kayanak işleminde yaptığınız tüm uygulamaları yapabilirsiniz. Fakat kayanak yaparken çok fazla sarı veya yeşil duman çıktığını yada havada çok yoğun bir beyaz yoğunluğu görecek olursanız kaynak yapmayı bırakmalısınız. Kaynak yapılan alanda hala galvaniz kaplama varolduğunun işaretidir bunlar. Yeniden kazıma işlemi yapılmalı ve galvaniz kaplama tamamen kazınmalıdır.Sıcak daldırma galvaniz

Kaynak yapma işlemi tamamlandıktan sonra metali soğumaya bırakınız. Metal soğuduktan sonra, çeliği korozyon ve paslanmaya karşı korumak için kaynak yapılan alanı tekrar galvanizle kaplayınız. Böyle durumlar için soğuk galvaniz kaplama uygundur. Soğuk galvaniz kaplama işlemini fırça veya spreylerle yapabilirsiniz.


“Galvaniz Kaplama Çeliğe Kaynak Nasıl Yapılmalı?” için 1 Yorum

  1. Adem deniz dedi ki:

    Galvanezli bir malzemeyi selülozik elektrotla daha rahat kaynatırsın.daldırma galvanez malzemenin içinede oldugundan kaynagın rahat olmuyacaktir o yuzden selülojik elektrot uygundur😉

Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama