Arama:
Dil Seçimi:
ÇİNKO KAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çinko kaplanacak metale göre çinko kaplama değişebilir. Bazı malzemelerde de hiç kullanılmaya gerek görülmeden reddelilebilir.

Çinko kaplama aşama aşama yapılacak, çok zahmet gerektiren bir iştir. Önce kaplanacak metaller ayrıştırılır, durumuna, özelliğine göre sınıflandırılarak aşaması belirlenir. Malzeme kötü durumda ise daha yoğun uygulama gerekmektedir.

Çinko kaplama yapmakta amaç;  metalleri pasa ve çürümeye karşı korumaktır.Çinko her tür tel, çelik ve demir üzerine uygulanmaktadır. Demir ve çeliğin erimiş çinkoya daldırılıp,  kalanmasına galvanizleme denir. Çinkonun elektro kaplanmasına da Elektro galvanizleme denir.

Metallere çinko kaplanarak aşınma direnci verilir. Çinko banyosu tüm demir cinsinden olan maddeleri korumaktadır.

Çinko eriyebilir özellikte bir element olduğu için önce 460 c eritilir. Ardından kaplanacak element,  eriyen çinkonun içine daldırılır. Kaplama kalınlığı malzemenin tahribatına göre de değişebilir.

Çinko kaplanacak malzemenin, kaplama yapılırken tüm tahribatlı, delik bölgelerine bile erimiş çinko ulaşarak ta içine nüfus eder.

Kaplanma kalınlığı da metal ve malzemelere göre değişe bilirken, çinko ile kaplama  demirler kaplandıktan sonra; her yıl zamanla üzerindeki çinko eriyerek kalınlığı incelerek,ileri ki uzun yıllardan sonra tekrar çinko kaplanmaya ihtiyaç duyulur. Bazende malzeme direk, kullanılamaz hale gelebilir. Tüm bu olumsuzlukların olmaması için evvelde demirler çinko kaplanmaya alınmalı, gerektiği yıllarda yinelenerek tekrar uygulanmalıdır.


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama