Arama:
Dil Seçimi:
Çelik ve krozyon

Çelik bir çok üstün özelliği olmasına rağmen hemen korozyona uğrar. Metaller doğada serbest halde bulunamadıkları için bir veya birkaç elementle bileşik oluştururlar normalde bu bileşikler onları korozyona karşı korur fakat bileşik halinde olmadıkları zaman korozyona karşı çok büyük zaafları vardır. Korozyon çeliğin yapısal özelliklerini bozarak deforme olmasına neden olur.

Çeliğin deforme olması işimize gelmeyeceği için korozyondan korunma ile ilgili bir çok yöntem geliştirilmiştir.Bunlar arasında en iyi ve kullanılabilirlik açısından en uzun süre sağlayan yöntem sıcak daldırma galvaniz yöntemidir.Bu yöntem tasarımı çinko kaplama uygun olan malzemelerde kullanılır ve basit olarak anlatırsak eğer çeliğin çinko katmanı ile sarılarak korunmasıdır.

Yapılan çinko kaplamanın iyi sonuçlar vermesi için kaplamadan önceki temizleme, dağlama gibi işlemlerin iyi bir biçimde yapılması gerekmektedir. Galvanizlemede çeliğin hammaddesindeki demir ile çinko alaşım oluşturarak çeliği çevresel faktörlerden korurlar. Galvaniz havuzunda bekletilme süresi çeliğin ağırlığına ve et kalınlığına bağlı olarak değişmektedir. demir ile çinko maddesi arasında ki kimyasal reaksiyonun başlaması için havuza daldırılan çeliğin sıcaklığının sıcak daldırma galvaniz işleminin gerçekleştiği havuzun içindeki sıcaklık seviyesine gelerek çinko ve demirin aktifleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tepkime başlamaz ve çinko kaplama işlemi yapılamaz. Galvanizleme işlemi başladığında normal olarak havuz yüzeyinde oksitlenmeden ve kirlerden oluşan ince bir tabaka meydana gelir galvanizleme işlemi yapılıp çelik çinko kaplama ile tamamen kaplandıktan sonra havuzun üst yüzeyindeki bu ince kir tabakası temizlendikten sonra havuzdan çıkarılmalıdır aksi takdirde istenilen düzgün sonuca ulaşılamaz ve çeliğin üstüne yapışan kirler çinkoyu kötü etkiler.Kaplamadan sonra çinko kaplı çelikler kapalı bir alanda, nemden uzak ve aralarında hava akımının geçmesini sağlayacak şekilde istiflenmelidir.eğer bu şekilde istiflenmezler ise üzerlerinde beyaz nem lekeleri oluşabilir.Bu lekeler kalıcı değildir sert bir fırça yada hava ile temizleme işleminden sonra kaybolurlar.

Etiketler: ,


Yorum yapın

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama