Arama:
Dil Seçimi:
Ekonomiye faydaları

Ekonomik avantajları

Çelik ürünler için aşınma koruma ürünlerinin seçimi farklı kaplama türleri arasından yapılmaktadır ve bunların her birinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şöyledir; yöntem; temel metal yapışma; köşe, kenar ve ip koruma ve kaplama sertliği, yoğunluk ve kalınlık. Tüm bu özellikler aşınma korunma sisteminin proje için uygulanabilirliğini etkiler. Ayrıca her bir kaplama sisteminin ekonomik özellikleri ve beklenen kullanım ömrü açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Boya sistemleri ile karşılaştırıldığında, sıcak galvanizleme düşük uygulama maliyetline ve daha düşük kullanım ömrü maliyetine sahiptir. Aslında, sıcak galvanizli bir projenin daha düşük olan kullanım ömrü maliyetleri, galvanizlemeyi bügün ve yarın için akıllıca bir çözüm haline getirmektedir.

Çoğu durumda, sıcak galvanizleme boya ve diğer kaplamalarla kıyaslandığında üstün performans sağlamaktadır.

Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

•Çevreye bağlı olarak 30 ila 75 yıla kadar bariyer ve katodik koruma,
•Metalurjik bağ gücü > 3600 psi (25 MPa),
•Tüp bölümlerde ve ulaşılması zor alanlarda tam kapsam ve kaplama bütünlüğü,
•Eş kenar/köşe kaplama kalınlığı ve
•Aşınma direnci.

Sıcak galvanizleme işleminin uzun vadeli bir koruma sağladığından şüphe yok. Ancak, tercih edilen kaplama sistemi olarak galvanizlemenin seçilmesi ekonomik değişkenleri düşünmeden tamamlanmaz.
Bu değişkenler aşağıdaki gibidir:

•Orijinal kaplama maliyeti,
•Bakım maliyetleri (rotüş, bakım boyası, yeniden boyama) ve
•Dolaylı maliyetler (alan erişimi, bakım sırasında üretkenlik kaybı).

Gelecek bakımının zamanlamasının ve maliyetlerinin tam olarak tahmin edilememesi nedeniyle, en ekonomik sistemin seçimi mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra, yatırılan sermayenin tükenmesi, yatırım ve bakım maliyetlerindeki vergi indirimi ve paranın zaman değerinin hesaba katılması gerekmektedir. Tüm bu faktörler zamanla değişebilir.

Maliyet Analizi
Sıcak galvanizleme sektörü ve boya sektöründe yapılan araştırmalarda toplanan veriler kaplama ve kullanım ömrü maliyetlerinin ekonomik analizi ilginç bir kıyaslama sağlayabilir.

Orijinal Maliyetler
Bir korozyon koruma sisteminin gerçek maliyeitni yansıttığı düşünülmese de, orijinal maliyetler seçimde ana belirleyici unsurlar olmaktadırlar. Şekil 1’de görüldüğü üzere, sıcak galvanizlemenin orijinal maliyeti dört tipik boya sisteminin maliyetiyle kıyaslanmaktadır. Sıcak galvanizleme maliyet açısından bilinen ikiyöntem hariç diğerlerinden çok daha ekonomiktir. Bu iki yöntemse sırasıyla tek katlı çinko boyama ve akrilik bazlı suya dayanaklı boyamadır. Galvanizleme yaygın olarak kullanılan endüstriyel boya sistemleriyle karşılaştırıldığında durum böyledir. Bunun yanı sıra, sıcak galvanizleme, galvanizleme işleminin verimli işlenmesi nedeniyle proje hafif yapısal çeliklere ya da parçalara ihtiyaç duyduğunda daha da ekonomik olabilir

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama