Arama:
Dil Seçimi:

‘Galvaniz sektörü’ olarak etiketlenmiş yazılar

Galvaniz sektörü gelişimi

Cumartesi, 06 Ağustos 2011

Galvaniz sektörü her ne kadar yurdumuzda gelişmeye devam etsede çinko bakımından yurtdışına bağımlı olduğu için istenildiği başarıyı gösteremiyor.Bu durumdan dolayı finansal ve kırlganlık bakımından şirketler daha hassas davranıyorlar.
Türkiye’de ki demir çelik ürünlerinin çoğu galvaniz işlemine önem verilmediği için paslanarak ya da korozyona uğrayarak her yıl tonlarcası heba ediliyor.Almanya gibi gelişmiş ürkelerde demir dış ortamla temas edecek demir,çelik gibi malzemelerin galvaniz işlemi uygulanarak
çinko kaplanması gerekirken ülkemizde henüz böyle bir durum yok.Hatta Türkiye^de galvaniz işlemi neredeyse hiç bilinmiyor.
Galvanizlenme temel olarak dış ortamda paslanmaya maruz kalabilecek bir maddenin ince bir çinko tabakasıyla kaplanarak ömrünü ve dayanılılklığını arttırmadır.BU işlemde çinkonun kullanılmasının en büyük sebebi hem insan sağlığı hemde çevre için zararlı olmamasıdır.
Galvanizleme işlemi iki yolla yapılabilir elektrolizleme ve sıcak daldırma.Elektroliz işlemi pek tercih edilmiyor bunu sebebi ise daha çok yüzeysel bir koruma sağlaması.Sıcak daldırma yöntemi ise korozyona maruz kalma ihtimali olan maddelerde kullanılır maddenin daha derinine nüfuz ettiği için koruma sağlar.
Galvanizlenmiş malzemeler daha çok otomotiv ve inşaat sektöründe gerek duyuluyor.Otomotiv sektöründe arabanın kaportası,iç destekleri,egzost boruları ve,arabanın iç donanımlarında kullanılırken inşaat sektöründe ise çelik konstrüksiyon,korkuluk,köprü malzemeleri gibi yapılarda kullanılır.

Gelişmişlik göstergesi sayılıyor

Galvaniz sektörü Türkiye’de gereken değeri bulamamasına rağmen son yıllarda büyük bir gelişme ve büyüme içerisine girdi.Fakat bu büyüme hala yeteri kadar değil standartlarımız hala dünya ortalamasının bayağı altında.
Çinko kaplama yapılmadığı için ömrü tükenen ve hurdaya dönen malzemelerin Türkiye’ye kaybı yıllık 15 milyar dolar civarında.
DÜnya nazarında ürünlerin galvanizlenmesi bir gelişmişlik göstergesi sayılıyor.Bizim bu seviyeye gelmemiz için öncelikle çelik üretimi ve tüketimini arttırmalıyız.BU sektörün gelişimi hem dünya açısından hem bizim açımızdan çok önemlidir.

TURAN METAL İNŞAAT VE NAKLİYE SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Fabrika Cumhuriyet.Mah.inönü cad.no:44/çayırova/KOCAELİ
İrtibat: 0262 658 06 12 / 13-14 Fax: 0262 658 06 15
Turan Metal İnşaat ve Nakliye San. ve Tic. LTD. ŞTİ. © 2010 Galvaniz Kaplama